Schwarzenberská hrobka

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Písek

 

GPS souřadnice: 49.5167578N, 14.1606633E

 

Hrobku naleznete zde: https://mapy.cz/s/batetadesa

 

Z parku rozprostírajícího se kolem zámku Orlík nedojdete pouze na zámek. V zámeckém parku si můžete užít vyhlídky, nebo prohlédnout zajímavé stavby, mezi které patří i Schwarzenberská hrobka, o které vám štěknu dnes.

Tlapky mne nesly krásnou lesní cestou. Zda je zpevněná, či nikoli, to vám neštěknu. Když jsem po ní svištěl, byla tak krásně měkoučká a navíc schovaná pod bílým snížkem, že jsem to nepoznal. Upravená však cesta byla. Takže pokud se vydáte v mých stopách s kočárkem či hendikepovaným parťákem, cestu určitě zvládnete.

Svištěl jsem lesem s větrem o závod. Co chvíli jsem měl člobrdici daleko za chvostem, co chvíli jsem se k člobrdici vracel. Svištěl s větrem o závod a užíval si volného parku, jak nejlépe jsem mohl. Vím, měl jsem být na vodítku. Jenže vydržte to. Široko daleko nebylo člobrdy, široko daleko nebylo psího kámoše. Kamarádi ptáčci mi zpívali do kroku, z dálky mne pozoroval bažant a tuším, že z bezpečné vzdálenosti mne pozoroval kamarád srnec. Ale blízko mne byla jenom člobrdice.

Tlapky mne nesly hlubokým lesem a já byl ve svém živlu. Sněhobílý snížek pokrýval okolí a první tlapky, které jím prošly, byly mé. Les krásně voněl, zpěv ptáčků mne doprovázel na každém kroku a já si užíval chvíli tady a teď. Když jsem nesvištěl s větrem o závod, četl jsem vzkazy na stromcích. Kde nebyl snížek pod stromy, hledal jsem pěšinky, co si tu vyšlapali kámoši. Cesta mi utíkala rychle od tlapek a než jsem se nadál, les, kterým jsem tlapkal, skončil a vystřídala jej louka.

Louku jsem viděl už z dálky, ale v lese mi bylo tak krásně, že jsem nikam nespěchal. Neviděl jsem nic, za čím bych se měl hnát. O to větší překvapení pro mne bylo, když jsem dotlapkal na kraj lesa a po levé tlapce jsem zmerčil stavbu. Stavbu vysokou, která by měla být vidět už z dálky.

Jen co jsem stavbu zmerčil, rozeběhl jsem se k ní. Tlapky mne neomylně nesly kupředu. Prohlédl jsem si tajemnou stavbu zleva, prohlédl jsem si tajemnou stavbu zprava, poodešel jsem od ní o kus dál a konečně jsem si prohlédl tajemnou stavbu zepředu.

Stavba byla opravdu vysoká, ale dohromady moc velká nebyla. Valil jsem očadla a kebulí se mi honila myšlenka, proč kolem hlavního vchodu vedou do domu hned dvě velká schodiště. Prohlížel jsem si její pravidelné rysy, prohlížel jsem si věžičku a v kebuli mi svištěla další myšlenka, že podobnou stavbu už jsem viděl. A docela nedávno. Jenže kde, to mi kebule neštěkla.

Až člobrdice mi prozradila, že jsem v zahradě nedaleko zámku Orlík objevil Schwarzenberskou hrobku. V tu chvíli mi to doštěklo. Vzpomněl jsem si, kde jsem podobnou stavbu viděl. Přeci v Kadově, také stojí skoro na samotě. Jenže tato hrobka není tak strašidelná, jako kadovská. U této hrobky jsem se cítil naprosto v pohodě. Jen její krása mne překvapila. A parčík, který se rozprostírá široko daleko před hrobkou. Jen záda kryje hrobce hustý les.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich představ.