Smírčí kříž

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Strakonice

 

GPS souřadnice: 49.4556722N, 13.8694722E

 

Smírčí kříž naleznete zde: https://mapy.cz/s/demuhemabo

 

Dnes vám štěknu o tom, jak jsem nedaleko obce Bezdědovice našel smírčí kříž. Tedy kříž, spíše křížek. Ale i tak jsem měl z nálezu obrovskou radost.

Den nebyl jako malovaný. Venku foukal vítr, a co chvíli spadlo pár vloček. Dlouho jsem zvažoval, zda se na výlet vydám, ale nakonec jsem si štěkl, že na chumelenici to nevypadá a byla by škoda sedět doma. Přemluvil jsem člobrdici a během chvilky už jsem drandil na výlet.

Cesta utekla ani nevím jak. Přišlo mi, že než jsem se pohodlně uvelebil, už jsem skákal z plechového kámoše ven a hopsal kolem člobrdice a snažil se jí popohnat.

Konečně přišla má chvíle. Mohl jsem kopnout do vrtule a vyrazit vstříc novému dobrodružství. Tlapky mne nesly nejdříve po štěrkové cestě kolem několika málo chaloupek, aby mne během chvíle nesly po měkoučké polní cestě vedoucí mezi lesem a loukou. Co na tom, že cesta byla značně podmáčená. Trošku mrzlo, a tak se po cestě dalo celkem obstojně tlapkat.

Než jsem se nadál, byl jsem v lese. Jen co se tlapky dotkly lesní cesty, objevily se mi v kožíšku první velké sněhové vločky. To mi ale vůbec nevadilo. Bylo to příjemné zpestření nejen pro mne. Ani ptáčky vločky nepřekvapily a stále mi krásně zpívaly do kroku. Jen vůně lesa se změnila, byla najednou více svěží.

Tlapky mne nesly lesem, měkoučkou lesní cestou vedoucí mezi mladými stromky. O chvilku později jsem tlapkal pod vysokými jehličnany. Co tlapkal, tady už jsem svištěl s větrem o závod. Místo totiž nedalo jinak.

Všude, kam se jen očadla podívala, všude byly valy. Někde jsem merčil mezi valy rybníček někde potůček. Všechny valy byly porostlé mechem. A těch pěšinek co na místě bylo a sváděly mne k průzkumu.  To bych byl sám proti sobě, kdybych je neprozkoumal.

Svištěl jsem pod stromy. Co chvilku do kopečka, co chvilku z kopečka. Rozradostnil jsem se natolik, že když byla mezera mezi valy úzká, skákal jsem z valu na val. Člobrdice na mne jen nevěřícně koukala, ale nechala mne, ať se vyřádím. Věděla, že to není nic proti ničemu. Navíc daleko od cesty nikdy nesvištím, tak opravdu neměla důvod se bát.

Najednou, zničehonic, les plný valů skončil. Dotlapkal jsem na místo, kde krásný les vystřídala paseka porostlá suchou trávou. I tady se mi moc líbilo. Jen trávou jsem nesvištěl. Tam by mohl být ukrytý místní kámoš a rušit ho doma, to se mi ani za steak nechtělo.

Než jsem se nadál, prosvištěl jsem rozcestí, zasvištěl jsem do lesa a najednou mé tlapky brzdily u malého kamenného křížku. Křížku, který stojí hned vedle cesty a za ním je oplocenka. Až tak blízko cesty bych křížek nečekal. Navíc takhle ukrytý za zatáčkou. Ale i tak jsem měl ze snadného objevu radost. Vždyť smírčí kříže nenacházím každý den. Navíc každý smírčí kříž má své poselství, jen u některých je už dávno zapomenuté. Stejně jako u tohoto.

 

Tip na ubytování

 

Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, podívejte se na web https://www.e-pobyty.cz/ a vyberte si ubytování dle vašich představ.