U Dobré vody

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Písek

 

GPS souřadnice: 49.2912678N, 14.2083339E

 

Studánku U dobré vody  naleznete zde: https://mapy.cz/s/hogenabetu

 

Dnes vás zavedu ke studánce U Dobré vody, kterou najdete v Píseckých horách.

Tlapkal jsem hlubokým lesem. Všude, kam očadlo dohlédlo, rostly vysoké stromy. Co chvilku jsem tlapkal pod smrky, co chvilku pod buky. Cesta mi šla krásně od tlapek a já si užíval každý krok, který jsem v tomto nádherném lese udělal.

Tlapky mne nesly z mírného kopečka po zpevněné, snížkem pokryté cestě. Do kroku mi zpívali ptáčci a já byl tak rád, že nemusím být doma a mohu se toulat lesem. Tlapkal jsem po boku člobrdice a nikam nespěchal. Sluníčko mi občas zahřálo kožíšek, občas mne člobrdice pohladila a já byl naprosto spokojený psík.

Prohlížel jsem si přírodu kolem sebe. Co chvilku jsem pod vysokými stromy viděl koberec bílého snížku. Jen o mrňousek dál jsem pozoroval zasněžené keře, ze kterých se ozýval nádherný zpěv ptáčků. Kdyby nemrzlo, až se mi ze stejkárny kouřilo, štekl bych, že ptáčci vítají jaro. Ale to je v nedohlednu.

Už ani nevím, jak dlouho jsem spokojeně tlapkal. Minul jsem tolik cest, cestiček a pěšinek a stále jsem měl na co koukat. Člobrdice si chválila lavičky, které byly co pár kroků. Nechválila si však parkové lavičky, které by v tomto krásném lese bily do očí. Chválila si lavičky, které žádné bystré očadlo nepřehlédne, a které i přesto ladí s okolní přírodou. 

Než jsem se nadál, byl jsem na rozcestí. Po pravé tlapce jsem zmerčil turistický přístřešek, zato po tlapce levé, to byla jiná. Kromě naučné tabule, kterou jsem merčil už z dálky, jsem zmerčil pěšinku, která vedla z kopečka dolů. Kam, to jsem neviděl. Z místa kde jsem stál, jsem zmerčil pouze několik kamenných schodů. A po nich jsem, jak asi správně tušíte, musel tlapkat tam, kam vedou.

Rychlým zavrtěním chvostu jsem zamával člobrdici na rozloučenou a už jsem svištěl po schodech z mírného kopečka. Doprovázelo mne zábradlí a kebulí mi prosvištěla myšlenka, že tady člobrdové mysleli opravdu na všechno.

Tlapka střídala tlapku a celé mé já bylo zvědavé, kam mne tlapky zanesou. Po několika svižných krocích jsem přímo před sebou zmerčil soutok dvou potůčků a opodál malou dřevěnou lávku. Kebulí se mi honila spousta myšlenek. Nevím proč, ale pod kobercem sněhu mi kebule věštila bažinu. Zda se trefila či nikoli, těžko štěknout. Každopádně jsem byl moc opatrný, abych nezasvištěl někam, kam nemám, že jsem tlapkal pouze po pěšinkách. A dobře jsem udělal.

Jen co jsem stál na pevné zemi a schody jsem měl za chvostem, pořádně jsem se rozhlédl po okolí. Nebyla to jen nádherná příroda a zurčící potůček, kdo mne na místě přivítal. Po levé tlapce, jen mrňousek za mnou a o několik dlouhých kroků opodál, jsem zmerčil malovaný domeček. Domeček, který měl sice dvířka na petličku, zato z pod celého jeho já vytékala průzračná vodička a vytvářela jeden z potůčků, které jsem merčil již od schodů.

Musím vám štěknout, že když jsem se toulal krásnou přírodou Píseckých hor, jen co by pro kostičku doběhl od okresního města Písek, neštěklo by mi, že v této pohádkové přírodě, objevím ještě pohádkovější studánku. Studánku, ze které vodička teče proudem. Studánku, která má tak chutnou vodičku, že to byla tentokrát člobrdice, kdo se studánku snažil vypít. Naštěstí má studánka tak silný pramen, že vypít celou studánku se člobrdici nepovedlo. A to ani zdaleka.

Na závěr bych chtěl poděkovat mým milým čtenářům, kteří mne do Píseckých hor pozvali a Lesům města Písku, kteří všem tulákům připravily nespočet posezení a přístřešků, které svádí k odpočinku. Ať je léto nebo zima, s místy k odpočinku je toulání opravdu prima.

A ještě jedno malé upozornění na závěr závěru. Jen mrňousek od studánky, u jedné z hlavních příchozích cest, probíhá těžba dřeva. Proto prosím buďte opatrní a dodržujte pokyny, které cestou potkáte. Místa těžby jsou označena výstražnými cedulemi se zákazem vstupu. Na lesní cestě pak můžete potkat projíždějící lesní techniku. Za všechny pracovníky v lese prosím, zdržujte se pouze na cestách a pěšinkách, které nejsou za těmito cedulemi. Čím dříve se práce podaří dokončit, tím dříve se budeme moci místy toulat bez omezení. Navíc se dříve do lesů vrátí klid, za kterým do nich chodíme.

Poděkování

 

Rád bych poděkoval společnosti Lesy města Písek, která se podílela na vzniku tohoto článku. Více o společnosti a jejích aktivitách se dočtete na internetových stránkách https://lmpisek.cz/.